Ekskluzywne porady i "insiderskie" informacje dla tenisowych ekspertów.

PL chevron bas

RAKIETY 08.03.2017

Nowa rakieta tenisowa Pure Strike – pod znakiem ofensywy

Projektowanie nowej rakiety tenisowej to proces, podczas którego testy odgrywają kluczową rolę. W przypadku nowego modelu Pure Strike, firma Babolat posunęła się jeszcze dalej, aby spełnić wszystkie oczekiwania graczy. Wykorzystała do współpracy sieć swoich ambasadorów na terenie całego świata i w ten sposób stworzyła jedyny w swoim rodzaju projekt w świecie tenisa.

„Kiedy po raz pierwszy wziąłem do ręki tę rakietę, było to prawdziwe zaskoczenie. Miałem wrażenie, że stanowię część ważnego projektu, uczestnicząc w projektowaniu całkowicie nowego produktu.” Za pośrednictwem tych kilku słów, David Jobert, ambasador marki Babolat we Francji, wyraził odczucia przytłaczającej większości „testerów” modelu #ProjectOne7, czyli prototypu nowej rakiety Pure Strike.

Takie samo było ich wrażenie po drugiej stronie Atlantyku: „Możliwość przetestowania prototypu #ProjectOne7 – jako jedna z niewielu osób na świecie – stanowiła dla mnie prawdziwy zaszczyt. Za każdym razem, kiedy grałem tą rakietą, ludzie grający na sąsiednich kortach obserwowali mnie, podchodzili, aby zapytać, co to za model i czy mogą go wypróbować. Rakieta Pure Strike jest niezwykle solidna przy każdym uderzeniu, co oznacza, że mogę zawsze mieć do niej zaufanie – uderzenie jest zawsze doskonale czyste”, dodaje Carlos Juarez (Nowy Jork, Stany Zjednoczone).

Aby dobrze zrozumieć kontekst, należy powrócić do samego początku tego projektu.
Przede wszystkim stwierdziliśmy pewien fakt. Dotyczy on pierwszej wersji modelu Pure Strike, opracowanej w roku 2014: „Rama rakiety była niezwykle wymagająca, o zaawansowanych parametrach technicznych i przeznaczona dla prawdziwych ekspertów i zawodników doświadczonych – wyjaśnia François Xavier Quesse, Globalny Menedżer Produktu. Aby mogła z niej korzystać większa liczba graczy, musieliśmy zmienić ramę.”
By było to możliwe, firma Babolat postanowiła rozpocząć realizację specjalnego programu współpracy. Początkowo – zgodnie z obowiązującymi w naszej firmie protokołami testowymi – testy prototypu zostały przeprowadzone przez ponad stu doświadczonych zawodników (profesjonalnych tenisistów, trenerów lub graczy o poziomie krajowym). Rekrutacja tych testerów została przeprowadzona na podstawie kryteriów odpowiadających charakterystyce rakiety, przeznaczonej przede wszystkim dla graczy ofensywnych, zawsze skłonnych do ataku. Jest ona szczególnie doceniana przez tenisistów poszukujących mocy, zamierzających wygrać punkt w trzech uderzeniach, którzy starają się wygenerować wysoką prędkość piłki dzięki sile górnej części tułowia, a równocześnie niezwykle mobilnych, którzy uderzają piłkę bardzo szybko po odbiciu.

Po przeanalizowaniu informacji uzyskanych od tych testerów, rozpoczęliśmy drugi etap realizacji projektu, włączając do udziału w testach 300 nowych graczy z całego świata.

Tym razem prototyp przyszłej rakiety Pure Strike nie był wykonany w kolorze czarnym, ale białym. Nie chcieliśmy wywierać wpływu na graczy, a ponadto celem było wyróżnienie naszej rakiety spośród innych prototypów, które zwyczajowo są czarne. Prototyp ten nosił nazwę: #ProjectOne7.

Zaangażowanie testerów rakiety Pure Strike i najwyższa jakość ich informacji były dla nas niezwykle cenne.
François-Xavier Quesse. Global Product Manager

Poprosiliśmy „kilku szczęśliwców”, którzy otrzymali ten unikatowy model o zamieszczenie ich opinii także w serwisach społecznościowych. Wkrótce rakieta #ProjectOne7 podbiła serwisy Twitter, Facebook i Instagram, dzięki tysiącom postów pochodzących z wszystkich zakątków świata. Ambasadorzy naszej marki zostali poproszeni o zamieszczanie swoich filmów i opinii w sposób jak najbardziej obiektywny, umożliwiając w ten sposób firmie Babolat ostateczne zatwierdzenie zastosowanych rozwiązań przed wprowadzeniem nowej rakiety Pure Strike na rynek: „Zaangażowanie testerów i najwyższa jakość ich informacji były dla nas niezwykle cenne. Miały ogromny wpływ w zakresie zatwierdzenia właściwości oraz designu rakiety.” – mówi François-Xavier Quesse.

Aktywny udział w projektowaniu nowej rakiety Pure Strike stanowił
dla mnie prawdziwą przyjemność. Dominic Thiem

W naszych pracach projektowych uczestniczył także Dominic Thiem. W kwietniu, podczas pierwszego w sezonie turnieju na kortach ziemnych w Monte Carlo, austriacki tenisista grał rakietą #ProjectOne7: Aktywny udział w projektowaniu nowej rakiety Pure Strike stanowił dla mnie prawdziwą przyjemność. Bardzo ważny aspekt stanowiła dla mnie możliwość wymiany informacji z firmą Babolat, przedstawiania moich wrażeń oraz wprowadzania modyfikacji tej rakiety, dzięki którym udało mi się awansować w rankingu ATP.”

Awans ten był naprawdę poważny, ponieważ grając właśnie rakietą #ProjectOne7 Dominic Thiem dotarł do półfinału turnieju Roland-Garros, co jak dotąd stanowi jego największe osiągnięcie w zawodach Wielkiego Szlema. „Dominic wykazał niezwykłe zaangażowanie, podobnie jak i inni zawodnicy należący do naszego zespołu. Wszyscy wzięli udział w naszych testach z prawdziwą motywacją, w pewien sposób bawiąc się również tajemnicą, jaka otaczała rakietę #ProjectOne7.” – wyjaśnia Jean-Christophe Verborg, dyrektor ds. produktów wyczynowych.

Projekt #ProjectOne7 zaczął bardzo szybko przekształcać się w rzeczywistość, ponieważ naszym celem było przedpremierowe zaprezentowanie nowego modelu już we wrześniu. Dzięki wszystkim pozyskanym informacjom, model Pure Strike został wreszcie wprowadzony na rynek, zapewniając zawodnikom innowacyjne rozwiązania, takie jak technologia FSI Power, zapewniająca optymalizację naciągu rakiety poprzez nieco większe odstępy pomiędzy strunami, co umożliwia zwiększenie siły uderzenia.
, a równocześnie jest zdecydowanie bardziej tolerancyjna w porównaniu z modelem poprzednim. Rezultat ten został również uzyskany dzięki zastosowaniu technologii Hybrid Frame, zmieniającej grubości ramy zarówno w sercu, jak i na główce rakiety.

Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich danych technicznych, konieczne było jeszcze ostateczne zatwierdzenie designu rakiety Pure Strike. W szczególności musieliśmy wziąć pod uwagę to, że prototyp w kolorze białym niezwykle spodobał się wszystkim testerom: „Pierwszy model rakiety Pure Strike był niezwykle wymagający, a jego kolory – czarny i czerwony – zapadły wszystkim w pamięć. Chcieliśmy więc kontynuować nasze prace w tym duchu” – dodaje François-Xavier Quesse. „Kiedy tylko prototyp rakiety #ProjectOne7 znalazł się w rękach naszych testerów, opinie dotyczące jej wyglądów były zgodne. Piękna, inna niż wszystkie pozostałe i stylowa – to komentarze, które powtarzały się najczęściej. Rakieta wzbudziła naprawdę wielkie zainteresowanie, w szczególności od chwili występu Dominica Thiema na kortach w Monte Carlo” – dodaje Jean-Christophe Verborg.

Wszystkie te komentarze utwierdzały nas w przekonaniu, że musimy zachować DNA naszej firmy, stanowiące symbol naszej odwagi i najwyższych umiejętności.Wygląd nowej rakiety to także dobre odczucia po wzięciu jej do ręki. Połączenie koloru białego z pomarańczowym natychmiast mi się spodobało… Jest naprawdę niezwykła, a jej proste kształty doskonale odpowiadają zaletom tej rakiety dla mojej gry” – mówi Dominic Thiem, dla którego sezon 2016 był niezwykle udany i zakończył się udziałem w londyńskim turnieju Masters.

W ramach tak skomplikowanego i strategicznego procesu przemysłowego, jakim jest projektowanie nowego modelu, w szczególności z tego rodzaju hybrydową ramą, firma Babolat udowodniła coś więcej, niż tylko swoją innowacyjność. Dzięki współpracy z zespołem zawodowych tenisistów oraz ambasadorów naszej marki, wykorzystaliśmy pozyskane informacje dotyczące praktycznych cech rakiety w naszych „laboratoriach badawczo-rozwojowych”. Prowadzenie tego rodzaju dialogu dotyczącego zagadnień technicznych, umożliwiło nam poczynienie prawdziwych postępów w zakresie parametrów wydajnościowych rakiety, a przede wszystkim opracowanie modelu Pure Strike doskonale dostosowanego do potrzeb naszej grupy docelowej użytkowników: są nimi gracze preferujący styl ofensywny i poszukujący najwyższej precyzji uderzenia, kiedy tylko tego potrzebują. Rakieta jest niezwykle potężna i precyzyjna, a równocześnie łatwa do opanowania.

We wrześniu 2016 roku do sprzedaży wprowadzony został pierwszy model 16/19 z naciągiem o powierzchni 630 cm², a od lutego dostępne są już wszystkie rakiety Pure Strike należące do tej gamy asortymentowej, która bardzo szybko pozyskała mnóstwo zwolenników. „Po pierwszym wprowadzeniu rakiety na rynek bardzo szybko zabrakło jej w sklepach. Konieczność wprowadzenia niezbędnych modyfikacji przypomina nieco sytuację, z jaką mieliśmy do czynienia w przypadku modelu Aero. Po zaprojektowaniu pierwszej wersji, udało nam się całkowicie zmodyfikować projekt, zachowując jednak niezmienne zasady dotyczące ramy oraz grupy docelowej graczy, dla których nasza rakieta jest przeznaczona. Niektóre rozwiązania zaprojektowaliśmy również we współpracy z Rafaelem Nadalem. Wszyscy wiemy, co stało się później – model Aero był jedną z najlepiej sprzedających się rakiet tenisowych na rynku. Korzystając z tej rakiety, Rafael Nadal uzyskał swoje niesamowite sukcesy. Oczywiście mamy nadzieję, że taka sama będzie przyszłość modelu Pure Strike. Wierzymy, że rakieta umożliwi osiągnięcie wielu sukcesów naszym mistrzom, takim jak Dominic Thiem lub Thanasi Kokkinakis. Mamy jednak również nadzieję, że przyniesie ona wiele sukcesów także graczom nieco niższego poziomu, którzy zamierzają wciąż doskonalić swoją grę, opierając ją na sile i precyzji uderzeń – podsumowuje François-Xavier Quesse.

share_it
Więcej artykułów