Ekskluzywne porady i "insiderskie" informacje dla tenisowych ekspertów.

PL chevron bas

RAKIETY 19.10.2018

Nowa Babolat Pure Aero,
precyzja na rzecz osiągów.

Trudno ulepszyć model równie utytułowany co Pure Aero. Zmiany u 19-krotnego zwycięzcy Wielkiego Szlema, są niezmiernie trudne i ryzykowne. Nowa wersja daje tyle samo rotacji, co poprzednia. Jednocześnie zyskała większą stabilność i lepsze czucie.

Żeby rozwinąć dany produkt, należy uwzględnić ewolucję gry. Na podstawie tego stwierdzenia, ale też dzięki opinii graczy, Babolat opracował specyfikację nowej Pure Aero, wyjaśnia Alexandre Israël, menedżer kategorii ds. tenisa: „W latach 80. rotacja była bronią obronną. Dopiero później stała się narzędziem ataku, pozwalającym wyprzedzić przeciwnika. Dzisiaj możemy uznać, że mamy już inną epokę. Teraz rotacja pozwala dominować podczas wymiany piłki, wykorzystywać i stwarzać okazje do wyprzedzenia przeciwnika. Chodzi więc o to, żeby gracz mógł nadać piłce rotację, a jednocześnie mógł kontrolować jej moc dzięki zwiększonej stabilności. Takie przyjęliśmy założenie, kiedy pracowaliśmy nad nową Pure Aero”. Żeby to osiągnąć, inżynierowie marki zastosowali technologię SMAC, użytą już w nowej Pure Drive. SMAC to mniej wibracji i więcej wrażeń. Jednak zamiast w sercu rakiety, jak w przypadku Pure Drive, zlokalizowano ją na godzinie 3 i 9, w górnej części ramy, zachowując dzięki temu specyficzny profil serca Pure Aero.

Aby dopełnić swoją wiedzę, Babolat połączył się z firmą Chomarat, uznawaną na całym świecie za eksperta w dziedzinie produkcji z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. Dzięki zastosowaniu tkanego i zszywanego włókna węglowego Carbon Ply Stabilizer, wkomponowanego w serce rakiety, nowa Pure Aero oferuje niezrównaną stabilność: „To włókno węglowe jest sztywniejsze, więc zapewnia większą stabilność podczas uderzenia, a w konsekwencji większą kontrolę” mówi Alexandre Israël.

Nowa Pure Aero ułatwia również pracę specjalistom od naciągu. „Na nowej powierzchni naciągu Pure Aero można rozpocząć tak samo z prawej, jak i z lewej strony, ponieważ wzdłuż całej rakiety jest takie samo wcięcie. Dzięki temu naciąg jest lepiej zabezpieczony, bez względu na to, od której strony zaczynamy.” wyjaśnia Lucien Nogues, specjalista od naciągów z serwisu turniejowego Babolata.

Tenisiści zawsze przykładają dużą wagę do wyglądu i designu rakiet. Również pod tym względem nowa Pure Aero nie może pozostawiać nikogo obojętnym. „Chcieliśmy podkreślić możliwości rakiety nową żółtą barwą Taïpan Yellow, inspirowaną kolorami wyjątkowo jadowitego węża z Australii. W połączeniu z matowym, metalicznym wykończeniem, które zaczerpnęliśmy z branży samochodowej, oraz bardzo aerodynamicznym oznakowaniem, nowa Pure Aero posiada wyrafinowany wygląd i zdecydowanie wyróżnia się na kortach tenisowych” dodaje Alexandre Israël.

Od 2017 roku Rafael Nadal był bardzo zaangażowany w projektowanie swojej rakiety, aż do wyboru koloru. Podczas ostatniego turnieju w Monte Carlo zatwierdzi on ostatecznie nowy model. Rafael Nadal i pozostali gracze z zespołu Babolata zagrają nią już w najbliższych miesiącach.

Po sukcesie modelu Decima, nowa generacja Pue Aero powinna przyciągać oko klientów na największych kortach tenisowych, we wszystkich zakątkach globu i potwierdzić swoją pozycję bestsellera na rynku.

Więcej artykułów