Ekskluzywne porady i "insiderskie" informacje dla tenisowych ekspertów.

PL chevron bas

NACIĄGI 09.03.2020

Naciąg naturalny ze strun jelitowych Babolat, żywa legenda wyprodukowana we Francji

Jest to historia pewnej sztuki. Historia wiedzy fachowej, pasji, wizji, która naznaczyła tenis od momentu jego powstania. To historia naciągu najwyższej jakości, strun jelitowych VS BABOLAT.

Jego historia jest nierozerwalnie związana z historią sportów rakietowych: tenisa, badmintona i squasha. Jest to prestiż słynnych liter VS, kojarzonych z największymi mistrzami gry, którzy przez dziesięciolecia tworzyli ich legendę, od zwycięstwa do zwycięstwa, od łez do okrzyków radości.

Od momentu utworzenia w 1875 r., czyli praktycznie w tym samym czasie, w którym narodził się sport nazywany wówczas Lawn Tennis, naturalny naciąg ze strun jelitowych Babolat nie zestarzał się. Od pierwszej produkcji Babolat stale doskonalił swój sztandarowy produkt, poszerzając wiedzę specjalistyczną w zakresie przetwarzania jelit, aby sprostać coraz większym wymaganiom mistrzów i dostosować się do nieustannie rozwijającego się sportu.

Dzisiaj wykonanie naturalnego naciągu ze strun jelitowych zajmuje cztery tygodnie. Jest to drobiazgowa praca, wymagająca wyjątkowej precyzji i zaangażowania przy przetwarzaniu naturalnego jelita, które przechodzi z rąk do rąk. „Od surowego jelita po gotowy do sprzedaży naciąg — wszystko wykonywane jest u nas. To prawdziwy powód do dumy dla całego zespołu, dumy z tego, że właśnie tutaj powstaje najbardziej prestiżowy naciąg na świecie, nie tylko do rakiet tenisowych, ale także do badmintona”, przyznaje Erwan Grimault, dyrektor zakładu produkcyjnego w Ploërmel w Bretanii (Francja).

Fakty i mity

Czy struny wykonywane są z jelit kocich? Zapewniamy, że jelito kota nigdy nie zostało użyte do produkcji naciągów Babolat. To stara legenda pochodząca z Anglii. W średniowieczu niektórzy walijscy bardowie grali na instrumentach muzycznych, których jedyna struna, wprawiona w ruch smyczkiem, wydawała dźwięki przypominające miauczenie kota. Anglicy nazwali ten instrument „cat” (kot). Jako że struna jelitowa nazywana była „gut”, instrument nazwano „cat-gut” — kocia struna. Tak rozprzestrzeniła się legenda… ale pierwsze struny do rakiet tenisowych i badmintonowych Babolat w rzeczywistości były wykonane z naturalnych jelit owczych. Od lat sześćdziesiątych struny produkowane są z jelit bydlęcych, a do wykonania jednego zestawu naciągu do rakiety potrzebne są dwie krowy.

Co oznacza znak VS? Jeśli istnieją dwie litery, które zdecydowanie odcisnęły się w historii tenisa, to są to V i S słynnego naciągu Babolat z naturalnych jelit. Babolat nieustannie poprawia jakość swoich naciągów, przypisując każdej serii jedną literę alfabetu. W latach dwudziestych tenis rozwinął się w krajach anglosaskich, a następnie podbił resztę świata. Marka współpracowała ze słynnymi Muszkieterami tenisa (Cochet, Lacoste, Borotra i Brugnon). Z ich współpracy zrodziła się jakość VS: seria V przekształciła się w V Superior. Francuskie zwycięstwo w Pucharze Davisa zapoczątkowało legendę VS — pierwszego znaku widniejącego na rakietowym naciągu.

Naturalny naciąg jelitowy ma wyjątkowe właściwości

Naciąg VS pozwala na niezrównany dotyk piłki, oferuje bezkonkurencyjną elastyczność, moc i wytrzymałość na rozciąganie. VS jest naciągiem, który potęguje doznania. Używany przez największych graczy tenisowych na świecie, m.in. René Lacoste’a, Björna Borga, Yannicka Noah i Kim Clijsters, ale także przez „ikony” squasha, jak Jahangir Kahn, i badmintona, jak Peter Gade, VS wyróżniał się na najbardziej prestiżowych turniejach. Babolat rozwijał go na przestrzeni dziesięcioleci tak, aby idealnie sprawdzał się u kolejnych mistrzów. Naturalny naciąg jelitowy, dzisiaj bardziej wytrzymały dzięki specjalnej obróbce, zachowuje wszystkie swoje właściwości, zapewniając jednocześnie większą wydajność. To wszystko sprawia, że jest to wzorcowy naciąg zarówno dla największych mistrzów kortów, jak i dla graczy klubowych. W przeszłości naturalne struny jelitowe były jedynym rozwiązaniem przy wykonywaniu naciągu rakiety, lecz dziś, wraz z rozwojem gry, ich właściwości są wykorzystywane szczególnie na najwyższym poziomie — mowa o naciągu hybrydowym, czyli połączeniu jelit z poliestrem.

Umiejętność tworzenia naciągu z naturalnego jelita również jest sztuką

Naciąg jelitowy jest produktem naturalnym, a spoiwem między strunami, z których jest wykonany, jest wysuszony kolagen. Należy go zakładać zgodnie z jego naturą, unikając nadmiernego tarcia wzdłużnego/poprzecznego oraz zginania go przy użyciu profesjonalnej maszyny do naciągania. To wszystko składa się na wiedzę specjalistyczną, którą posiadają specjaliści oferujący ten naciąg premium swoim klientom.

Naciąg VS, symbol wartości marki

Od ponad 140 lat naciąg VS, powstały dzięki unikatowej na świecie wiedzy fachowej, jest przedmiotem ciągłych innowacji tak, by zapewnić maksymalną wydajność i dostosowanie się do wymagań graczy. Eric Babolat lubi o tym przypominać: „Mój prapradziadek wynazł naciąg jelitowy w Lyonie, w 1875 roku. Dziś nasz zakład produkcyjny znajduje się w Ploërmel w Bretanii (Francja), w pobliżu lokalnej ubojni, źródła naszego surowca. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę powstania tego zakładu, w którym 25 kobiet i mężczyzn nieustannie i z pasją wykonuje zawód „boyaudier” (pracownik przygotowujący jelita), od którego rozpoczęliśmy działalność naszej firmy i marki BABOLAT VS ”.

Więcej artykułów