Ekskluzywne porady i "insiderskie" informacje dla tenisowych ekspertów.

PL chevron bas

NACIĄGI 30.03.2017

Naciąg do rakiet tenisowych RPM BLAST ROUGH – rotacja, siła i komfort.

Innowacyjność zawsze stanowi kluczowy element strategii firmy Babolat, a jej naciągi nie stanowią wyjątku od tej reguły. Naciąg RPM BLAST ROUGH stanowi tego doskonały przykład. Jego specyficzny kształt zapewnia większą rotację i niezrównaną wygodę.

Biorąc pod uwagę, że gra w tenisa ulegała w okresie ostatnich lat ciągłym przemianom, także oczekiwania graczy zmieniają się. Konieczne było więc zaoferowanie im bardziej elastycznych naciągów monordzeniowych, zapewniających większą siłę uderzenia oraz dodatkowe korzyści w zakresie komfortu i doskonałego panowania nad trajektorią lotu piłki. Najprościej mówiąć: nawet przy mocniejszym uderzeniu piłka pozostaje w korcie. Kluczowy element problematyki dotyczącej skuteczności i poziomu gry stanowi z pewnością nadawana piłce rotacja.

Tospinowa piłka to uderzenie atakujące.

Stanowiące niezwykle groźną broń na kortach tenisowych podcięcie piłki i jego doskonałe opanowanie ma obecnie kluczowe znaczenie dla graczy, którzy chcą podnosić swoje umiejętności, poszukując większej precyzji i zwycięskich uderzeń. „Rafael Nadal całkowicie zmienił praktykę w tej dziedzinie. Udowodnił on, że można uderzać piłkę bardzo mocno, równocześnie nadając jej olbrzymią rotację, co sprawia, iż uderzenie staje się niezwykle dynamiczne i zaskakujące. Zerwał on z tradycyjnym wśród starszych pokoleń graczy stylem gry polegającym na użyciu rotacji jedynie w celu zapewnienia wyższego przelotu piłki nad siatką (trajektoria paraboliczna). Było to oczywiście możliwe dzięki jego doskonałej technice, ale także rakiecie Pure Aero z naciągiem RPM BLAST. Jego zwycięstwa w największych tenisowych turniejach świata sprawiły, że naciąg RPM BLAST zaczął natychmiast cieszyć się dużym powodzeniem. Jest to z pewnością jeden z kluczowych produktów należących do naszej gamy. Niemniej jednak, otrzymywaliśmy również od graczy informacje mówiące, że naciąg, który umożliwiałby nadawanie piłce większej rotacji byłby bardziej przydatny dla zawodników o nieco niższych umiejętnościach technicznych. Nie wszyscy dysponują taką siłą uderzenia, jak Rafa lub Jack Sock! Bardzo szybko postanowiliśmy zastanowić się nad możliwością zapewnienia maksymalnego efektu snap back” – wyjaśnia François-Xavier Quesse, Globalny Menedżer Produktu.

Snap Back? Co to takiego?

„Tak naprawdę, nadanie piłce rotacji nie zależy od chropowatości naciągu, jak myśli wiele osób. Jakość rotacji jest uzależniona przede wszystkim od ruchu strun naciągu podczas uderzenia, a w szczególności po nim. Kluczowe znaczenie ma powrót strun do właściwej pozycji. Im bardziej jest on płynny, tym większa będzie skuteczność rotacji. Właśnie to zjawisko nazywamy „snap back”. Oczywiście istnieją także inne kryteria, takie jak na przykład plan naciągu – odstęp pomiędzy strunami również odgrywa ważną rolę. Niemniej jednak, kluczowe znaczenie ma rodzaj naciągu”. Dzięki tym wyjaśnieniom z pewnością lepiej rozumiemy, jak ważne jest opracowanie innowacyjnego naciągu zapewniającego optymalny powrót strun do właściwej pozycji. „Na tym właśnie polegały przeprowadzone przez nas prace badawcze. Musieliśmy znaleźć rozwiązanie, które zapewniałoby optymalizację efektu „snap back”. Przeprowadziliśmy liczne prace dotyczące materiałów, a w szczególności ich struktury. Następnie rozpoczęliśmy realizację procesu wdrażania nowego rozwiązania do produkcji seryjnej, przeprowadzając oczywiście wszystkie niezbędne testy w tym zakresie. Bardzo szybko opracowaliśmy również nazwę tego produktu: RPM BLAST ROUGH.

Słowo rough oznacza, że rozpoczęliśmy od stworzenia „wydrążenia” w naciągu – nie po to, aby naciąg w lepszy sposób zahaczał o piłkę, jak już wyjaśniliśmy to wcześniej, ale dla zapewnienia maksymalnej jakości ślizgania i minimalnego tarcia pomiędzy strunami naciągu w chwili uderzenia. Poza opracowanym w laboratorium materiałem (ko-poliestrowym), zaprojektowaliśmy na nowo także design naciągu, aby zapewnić doskonałe ślizganie się strun dzięki wykorzystaniu zjawiska aerodynamicznego. Być może trudno w to uwierzyć, ale na naciągu nadrukowane jest logo naszej marki. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań stwierdziliśmy, że ruch strun zależy przede wszystkim od ich kształtu, co doskonale odpowiadało wynikom realizowanych przez nas prac.”

Zakończenie procesu opracowywania prototypu naciągu RPM BLAST ROUGH stanowiło jedynie początek wielkiej przygody, ponieważ końcowy efekt był uzależniony od wyników testów produkcyjnych. Zostały one przeprowadzone na liniach produkcyjnych naszego zakładu w Corbas w pobliżu Lyonu. „Jakość „Made in France” to nie tylko legenda. W naszych naciągach jest ona rzeczywistością, a ponadto stanowi jeden z kluczowych aspektów historii rozwoju naszej firmy. Naciąg RPM BLAST ROUGH doskonale wpisuje się w tę dynamikę rozwoju. Jego specyficzne właściwości techniczne wymagały przeprowadzenia pewnych modyfikacji naszych procesów produkcyjnych, ale bardzo szybko uzyskaliśmy rezultaty w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. Całość procesu, od rozpoczęcia projektowania, aż do opracowania specyficznego opakowania, zajęła nam praktycznie dwa lata.” – wyjaśnia Jean-Philippe Onnis, Technik ds. Rozwoju Naciągów. Kiedy produkt był już „gotowy”, musiał jeszcze oczywiście zostać „zaakceptowany” przez graczy. Był to okres praktycznych testów naciągu RPM BLAST ROUGH, przeprowadzanych na kortach całego świata.

Testy zrealizowane na terenie całego świata obejmowały 20 000 naciągów.

Aby uzyskać optymalne rezultaty ilościowe i jakościowe, zwróciliśmy się do większości graczy i trenerów tenisa będących ambasadorami naszej firmy z prośbą o przeprowadzenie testów: „Wysłaliśmy im ponad 20 000 produktów. Naszym celem było ich przetestowanie wśród jak najbardziej licznej społeczności graczy i późniejsze wykorzystanie wyników uzyskanych w praktyce w celu zatwierdzenia prawidłowości naszych rozwiązań technicznych. Cechy naciągu, jakie chcieliśmy im zapewnić zostały bardzo szybko zaakceptowane przez graczy. Naciąg RPM BLAST ROUGH zapewnia uzyskanie doskonałej rotacji przy równoczesnym zachowaniu siły uderzenia, komfortu oraz panowania nad trajektorią lotu piłki. Oznacza to, że trzy początkowe kryteria dotyczące tego naciągu zostały zaakceptowane.” – potwierdza François-Xavier Quesse. Poza tymi kryteriami, dużym zainteresowaniem cieszyły się także nasze rozwiązania marketingowe i trzy wybrane kolory. „Chcieliśmy, aby naciąg RPM BLAST ROUGH był łatwo rozpoznawalny. W kolorze czarnym naciąg RPM BLAST jest z pewnością bardzo łatwo rozpoznawalny. Poza tym kolorem, który w pewnym sensie stanowi symbol naszej firmy, naciąg RPM BLAST jest dostępny także w bardziej przyciągających uwagę kolorach: czerwonym i żółtym. Kolor czerwony doskonale pasuje do rakiety Pure Strike, natomiast żółty – do Pure Aero.” – kontynuuje François-Xavier.

Wprowadzony na rynek w lutym produkt RPM BLAST ROUGH powinien wkrótce znaleźć sobie miejsce wśród naciągów typu RPM, przeznaczonych dla graczy, który uwielbiają nadawać piłce rotację. „Naciąg stanowi kluczowy element umożliwiający podnoszenie swoich umiejętności na korcie. Zbyt często gracze uważają jednak, że nie odgrywa on większej roli. Produkt RPM BLAST ROUGH udowadnia, że jest całkowicie inaczej, doskonale odpowiadając potrzebom określonej kategorii graczy o specyficznym stylu gry. Styl ten polega na połączeniu siły uderzenia z niezwykle potężną rotacją, co zapewnia łatwiejsze utrzymanie piłki w korcie. Naciąg RPM BLAST ROUGH został zaprojektowany właśnie w tym celu”. Ponadto zastosowane rozwiązanie umożliwia zaoferowanie bardziej kompletnej gamy produktów, zapewniających większą skuteczność gry, ale przy zachowaniu także najwyższego poziomu przyjemności: „Wszyscy mogą obecnie poczuć to niesamowite wrażenie czystego uderzenia, zapewniające niezwykłe odczucia podczas gry, używając rotacji utrudniającej grę przeciwnikowi” – podsumowuje François-Xavier Quesse. Naciąg RPM ROUGH zapewnia możliwość doskonałego nadawania piłce rotacji z najwyższą skutecznością oraz precyzją. Teraz pozostaje wam jedynie wypróbowanie naszego nowego naciągu w praktyce, aby poznać jego zalety.

share_it
Więcej artykułów