Ekskluzywne porady i "insiderskie" informacje dla tenisowych ekspertów.

PL chevron bas

BUTY 16.05.2017

Buty Babolat Jet – przełom w wykorzystaniu technologii do zwiększenia prędkości

Opracowane w 2016 roku Jet-y przeszły lifting swoich właściwości. Nowa odsłona ma jeszcze lepsze parametry, które sprawiają, że są to buty wyjątkowe w swojej kategorii.

Nowoczesny tenis skupia się głównie na jednym ważnym parametrze: prędkości. Być szybkim, uprzedzać, by w końcu wygrać na czasie, a dokładniej mówiąc, odebrać go swojemu przeciwnikowi. Postęp ten zapewni zdobycie przewagi, dyktowanie wymiany piłek, a w konsekwencji narzucenie swojego rytmu gry.

Obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje graczy: tych poszukujących stabilnego buta zapewniającego maksymalne wsparcie oraz tych, którzy wymagają większej zwrotności i energii. Jet mieszczą się w drugiej kategorii, natomiast pierwsza należy do Propulse. Babolat, opracowując buty Jet, miał ambicję przełamania stereotypów, wykorzystując do ich budowy nigdy wcześniej nie używane komponenty nowoczesnych technologii.

Jak to często bywa, Babolat, zamiast być samotnym jeźdźcem, zdecydował się zjednoczyć z liderami w swoich dziedzinach, w celu połączenia know-how. Na linii startowej jest więc marka Michelin, z którą Babolat rozpoczął ponad dziesięć lat temu przygodę w branży obuwniczej. Do zespołu pracującego nad Jet dołączył również: Chamatex. Przedsiębiorstwo z Ardèche, francuski specjalista od materiałów zaawansowanych technicznie, opracowujący i produkujący ubrania na przykład dla kierowców samochodów wyścigowych, od razu zgodził się wziąć udział w projekcie Jet. Projekt ten był skoncentrowany na trzech zasadniczych cechach nowoczesnej technologii: dynamice, stabilności i reaktywności.

Wyzwanie jednak nie należało do łatwych – trzeba było stworzyć zupełnie nowy, innowacyjny materiał. Właśnie w ten sposób, po wielu eksperymentach, narodziła się technologia Matryx®. Wielofunkcyjna tkanina kompozytowa, wykonana z jednego kawałka, zbudowana z włókien Kevlaru® i poliamidowych włókien o wysokiej gęstości. Ta wyjątkowa, opatentowana technologia gwarantuje butom konkretne funkcjonalności w każdym miejscu stopy, aby zapewnić jak największą swobodę ruchów przy minimalnym użyciu materiału. 315 gram przy rozmiarze 8,5 UK sprawia, że Jet są jednymi z najlżejszych butów w swojej kategorii, a przy tym zapewniają stabilizację niezbędną podczas intensywnego poruszania się tenisisty. Ta wyjątkowa tkanina pozwoliła nam stworzyć strefy o mniejszym lub większym zagęszczeniu włókien w porównaniu z innymi, aby zapewnić trwałość tam, gdzie tarcie może być maksymalne przy biegu bokiem, a zwłaszcza przy ślizgu, jak również strefy oddychające, na przykład z przodu buta” wyjaśnił Mateo Castro, inżynier ds. rozwoju obuwia.

Pierwszy rok istnienia Jet (2016) pozwolił poprawić kilka kryteriów, dzięki opiniom ekspertów. Mogliśmy skupić naszą pracę nad poprawieniem ich właściwości: „Jet 2017 są jeszcze bardziej reaktywne niż Jet 2016. Aby osiągnąć cel, przyjrzeliśmy się, wraz z naszym partnerem Michelin, strukturze podeszwy redukując grubość bieżnika, nie wpływając przy tym na sprawność, dynamikę i trwałość podeszwy.” skomentował Mateo Castro. „Od razu dałem się uwieźć i nie byłem rozczarowany podczas ich testowania. Jet dały mi wszystko czego szukałem w butach do tenisa. Komfort, ale również uczucie lekkości – to najważniejsze w mojej grze, by zapewnić mi dobre wyniki. Gracze mówią często o swoich rakietach, naciągu, rzadko o butach. Tymczasem jest to równie ważny element. Zdecydowałem się na Jet również dlatego, że firma Babolat zapewniła, że buty będą doskonale dopasowane do mojej techniki, morfologii i sposobu przemieszczania się” wyjaśnił, bohater Argentyny po swoim zwycięstwie z Ivo Karlovicem, w którym zdobył zwycięski punkt w finale Pucharu Davisa w grudniu w Chorwacji. Delbonis grał w butach Babolat JET. „Przyniosły mi szczęście” dodał Federico i szeroko się uśmiechnął.

Zrozumieliśmy, że Jet to nie jest produkt jak wszystkie inne. Stanowi on istotny zwrot, potwierdzając, że firma Babolat pracuje nad ambitnymi, technicznymi projektami, które łączą najlepszych graczy, aby stworzyć synergię umiejętności i zaoferować zaawansowany produkt.

Babolat pisze więc nową stronę w dziedzinie innowacji, wierny idei łamania kodów, przyzwyczajeń, stawiając sobie za cel poprawę wydajności i komfortu tenisistów. Oczywiście, buty Jet są dostosowane do wszystkich nawierzchni, a uzupełnieniem gamy jest wersja damska, dostępna w dwóch modnych kolorach. „Po udanym starcie w 2016 roku, umacniamy nasze osiągnięcia i wyruszamy na podbój graczy, którzy jeszcze nie odważyli się wypróbować obuwia Jet. Prawdą jest, że rakieta odpowiada za odczucia podczas uderzania piłki, czy trzymania rakiety, ale buty obejmują jeszcze bardziej czuciową strefę, a Jet w tej dziedzinie zapewniają niezaprzeczalnie wyjątkowe i nieporównywalne doznania”. Gotowi na odlot?

share_it
Więcej artykułów