Ekskluzywne porady i "insiderskie" informacje dla tenisowych ekspertów.

PL chevron bas

RAKIETY 24.05.2018

Adaptacja ramy do indywidualnych wymagań: innowacyjność i wyniki

Aby grać na najwyższym poziomie, mistrzowie potrzebują rakiet o parametrach wyregulowanych co do grama i milimetra. Dlatego firma Babolat od dawna oferuje usługę przygotowania ramy, aby najlepsi zawodnicy mieli do dyspozycji „swój” sprzęt odpowiadający ich oczekiwaniom.

„Podobnie jak w przypadku kierowcy Formuły 1, którego oczekiwania są analizowane po próbnej jeździe przez zespół techników, aby poprawić wyniki, nasz serwis musi spełniać oczekiwania zawodników z naszego zespołu, którzy chcą grać rakietami efektywnymi i identycznymi przez cały sezon¨ – tak Sylvain Triquigneaux, kierownik Laboratorium Wyników w firmie Babolat, opisuje pracę swojego zespołu, który co roku przygotowuje dla każdego zawodowego tenisisty z drużyny tej marki od 40 do 60 rakiet, czyli w sumie ponad 3000 rakiet rocznie.

„Naszą pracę można podzielić na dwie części. Jedna z nich polega na dostarczaniu przez cały rok rakiet zgodnych ze specyfikacją przekazaną przez zawodnika, a druga – na doradzaniu mu w trakcie współpracy w zakresie niektórych parametrów sprzętu, takich jak naciąg, wyważenie, poręczność i momenty bezwładności rakiety, aby pomóc w ewolucji jego gry”.

Pierwsze z tych zadań jest realizowane w dość krótkim czasie wynoszącym od 20 do 90 minut na jedną ramę. Oczywiste jest jednak, że drugie z nich może wymagać nieco więcej czasu: „Kiedy mamy specyfikację ramy, każdy technik przygotowania wie, co ma robić. Weźmy na przykład Rafaela Nadala. Dokładnie wiemy, na co mamy zwrócić uwagę, żeby za każdym razem wysłać mu partię 8 identycznych rakiet gotowych do turnieju. Jeżeli natomiast chodzi o wprowadzenie nowego rozwiązania, na przykład nowego naciągu albo regulacji jednego lub kilku parametrów wpływających na efektywność ramy, nasze zadanie wygląda już nieco inaczej – wyjaśnia Sylvain Triquigneaux.

Wróćmy jednak do pierwszego zadania, które jest istotą pracy złożonego z dwóch techników zespołu Sylvaina: „Przygotowanie rakiety to praca dla fachowca. Polega ona na znalezieniu odpowiedniego kompromisu między kilkoma wzajemnie ze sobą powiązanymi parametrami, które wpływają na efektywność rakiety, a przez to na wyniki zawodnika (masa, wyważenie i momenty bezwładności)”.

Z uwagi na marginesy tolerancji zdarza się, że rakiety opuszczają produkcję, wykazując niewielkie odchylenia od specyfikacji. Zadaniem technika przygotowania jest zniwelowanie tych różnic, ale przede wszystkim personalizacja specyfikacji, aby odpowiedzieć na oczekiwania zawodnika związane z siłą uderzenia, precyzją i poręcznością rakiety.

Co do grama

Przygotowanie rakiety polega na zwiększaniu jej masy. Można nakleić w różnych punktach ramy samoprzylepne taśmy obciążające i/lub wstrzyknąć do wnętrza rączki silikon. Elementem fachowej wiedzy techników przygotowania jest umiejętność ustalenia, w których miejscach należy dodać obciążenia, aby otrzymać oczekiwane wartości parametrów, wiedząc, że początkowo wszystkie rakiety nieznacznie różnią się między sobą. Jest to więc bardzo precyzyjna praca. Tym bardziej, że zawodowi tenisiści wyczuwają nawet minimalne różnice. Dlatego technicy wykonują ją z dokładnością do jednego grama, korzystając z opracowanych specjalnie w tym celu urządzeń pomiarowych.

“Chciałbym też zwrócić uwagę na pracę nad ergonomią rączki, która ma podstawowe znaczenie. Wszystko zależy od odczuć, których oczekują zawodnicy, a także od sposobu trzymania przez nich rakiety. Jej kształt jest dopracowywany wspólnie z zawodnikiem, aby był on w stanie idealnie ją uchwycić” – dodaje Sylvain Triquigneaux.

Jak często mówią zawodnicy, rakieta jest przedłużeniem ręki. Mocno utrwalone nawyki bardzo trudno zmienić. Często jednak zdarza się, że zespół Sylvaina jest wzywany w teren, żeby wprowadzić zmiany. „Efektywność gry zawodnika to podstawa jego sukcesów. Obserwacja, słuchanie i zrozumienie jego oczekiwań to drogi do realizacji naszego celu, którym jest zaproponowanie mu możliwości rozwoju efektywności gry przy użyciu odpowiednich produktów o właściwych parametrach zgodnych z jego oczekiwaniami. Taka pomoc jest integralną częścią naszej pracy ”.

Pomagamy mistrzom

Od ponad dwóch lat pracujemy z Félixem Augerem-Aliassime’em, nadzieją kanadyjskiego tenisa, aby pomóc mu w doskonaleniu gry i przygotowaniu fizycznym. Równolegle z doskonaleniem formy, techniki i taktyki pomagamy mu, proponując zmiany w używanym przez niego sprzęcie, aby coraz lepiej spełniać jego oczekiwania w zakresie odczuć i wyników. W takich przypadkach praca na korcie jest podstawą dialogu między zawodnikiem, jego trenerem i naszym zespołem. Dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco korygować parametry sprzętu i konfrontować je z rzeczywistością na korcie. „To tak jak regulacje samochodu tuż przed startem wyścigu Grand Prix. To bardzo emocjonujące, zwłaszcza kiedy efektem są odczucia i wyniki zawodnika ”!

Odczucia i wyniki mają być jak najlepsze. Dział przygotowania rakiet jest od tego, żeby pomagać, dawać poczucie pewności i zaopatrywać tenisistów w rekordowym czasie w sytuacjach takich jak zniszczenie rakiet podczas ich niezbyt delikatnego przenoszenia z jednego samolotu do drugiego.
„Wysyłka partii gotowych do gry rakiet w cztery strony świata w jak najkrótszym czasie to również nasza praca” – mówi Sylvain.

Podczas gdy dział przygotowania Laboratorium Wyników Babolat przez cały sezon obsługuje tylko zawodników zespołu, ta francuska marka na idzie o krok dalej i jest partnerem turnieju Roland Garros. Proponuje wtedy adaptację rakiet wszystkim mistrzom tenisa obecnym na zawodach. Jest nie tylko oficjalnym dostawcą naciągów. Laboratorium Wyników oferuje unikatową, stworzoną z myślą o wynikach usługę, proponując w ten sposób najlepszym zawodnikom dodatkową wartość techniczną.

Więcej artykułów