Exkluzivní rady a informace Pro tenisové experty

CS chevron bas

PARTNERSHIP 02.07.2018

Z antuky na trávník aneb umění transformace

Po dlouhé sérii turnajů na antuce se musejí tenisoví hráči na okruhu velmi rychle přeorientovat na zelený povrch. Změna povrchu má samozřejmě za následek i některé úpravy ve vybavení hráčů i v jejich v přístupu ke hře.

Už před rokem o týden prodloužená tenisová sezóna na trávě představuje na světových turnajích zvláštní okamžik. Představuje vlastně dovršení přípravy na vrcholný turnaj světového tenisu, kterým je Wimbledon. Navíc Wimbledon přestavuje jediný turnaj Grand Slamu, který se hraje v rámci soukromého klubu. Důsledkem téhle zvláštnosti je například to, že oficiální vyplétač raket není světovým výrobcem tenisového vybavení. A přesto je to právě Babolat, který se stal oficiálním výrobcem vybavení této tenisové události s celou kompletní řadou produktů od raket a obuvi přes zavazadla, oblečení a doplňky. Benoit Paire bude hrát v obuvi Propulse Fury Wimbledon, která je při této příležitosti barevně upravena tak, aby odpovídala požadavkům All England Clubu. Také všichni sběrači budou obuti ve značce Babolat. Všichni budou v obuvi se slavnou bílou podešví s 3mm výstupky, která je speciálně určena na travnatý povrch.

Babolat, oficiální dodavatel vybavení Wimbledonu

Průměr výstupků na podešvi nesmí přesáhnout 3 mm. Tady není vedení turnaje nakloněno naprosto žádným kompromisům, podobně jako je tomu u „dress code“. Hlavním cílem je samozřejmě ochránit kurt, aby povrch vydržel celých čtrnáct dní a garantovat bezpečnost hráčů. To proto, že bez vzorku s výstupky podešev nepřilne k povrchu, a mohli bychom se stát svědky nepěkných okamžiků. Jak víme, travnatý povrch znamená především kratší výměny než na antuce nebo betonu, dochází ve zvýšené míře k podseknutí míčku a při jeho stoupavosti za letu také k přímější taktice.

Slavná obuv s 3mm vzorkem s výstupky

“Protože je Babolat oficiálním výrobcem příslušenství Wimbledonu, uvidíme nedávného pařížského finalistu Rakušana Dominika Thiema s raketou Pure Strike, který vymění svou obvyklou oranžovou barvu za londýnskou zelenou. Jeho kouč Gunter Bresnik nám ostatně o hráči prozradil malé tajemství hry na travnatém povrchu: „Na travnatých kurtech míček tak neodskakuje a výměny jsou mnohem kratší. Abychom v takové hře dokázali dosáhnout lepšího výkonu, jeví se logické raketu trochu odlehčit a upravit tenzi výpletu. Tyto úpravy se musejí dělat každý den, protože podmínky na travnatém kurtu se velmi rychle mění.“ Analýzu doplňuje Lucien Noguès, vyplétač na turnajích společnosti Babolat: „Samozřejmě, úpravy jsou možné, ale mám-li být upřímný, nakonec záleží víc na počasí než na povrchu. Tráva totiž nemá za následek jen nižší odskok míčku, ale musí se brát v úvahu i míra vlhkosti a teplota. Pokud pršelo, víme, že odskok míčku nebude kvůli nižší teplotě vzduchu tak vysoký a míček bude těžší. Hráči proto mohou snižovat tenzi výpletu, podtrhnout efekt trampolíny a dosáhnou tak zrychlení.“ Tato technika funguje i u podsekávání míčku a hráči paradoxně nemění velikost hlavy rakety, i když by to mohlo být řešení: „Jen velmi vzácně hráč mění při přechodu na trávu průměr výpletu. Na druhou stranu se častěji stává, že velcí příznivci liftovaných úderů, kteří celou sezónu používají 100% polyesterový výplet, přecházejí na výplet hybridní,“ dodává Lucien Noguès.

Wimbledon a Babolat, to je opravdový příběh lásky, protože francouzská značka získala v singlech na trávě už více jak 100 titulů!

Více článků