Exkluzivní rady a informace Pro tenisové experty

CS chevron bas

PARTNERSHIP 08.06.2018

V oficiálním servisu raket a výpletů napětí vrcholí

Je to už osm let, co Babolat zajišťuje servis raket a výplety na Roland Garros. Po dobu tří týdnů připravuje hráčům rakety nepřetržitě 17 vyplétačů a někdy jsou pod skutečným tlakem. Vysvětlení.

V oficiálním servisu raket a výpletů, který zajišťuje francouzská značka v tenisovém klubu RG, můžeme spatřit hotový balet. Vypadá to tu jako v úle, každý je s chirurgickou přesností soustředěný na svůj úkol, nic není ponecháno náhodě. Když raketu přebíráme, musíme od hráče, nebo mnohem častěji od trenéra, nebo někoho z blízkých, získat správné informace: „Od Rafaela Nadala například často chodí Carlos Moya. Vždycky je to případ od případu. Přejímka rakety je naprosto zásadní. Musíme zjistit správné informace o tenzi a výpletu,“ vysvětluje vedoucí servisu raket a výpletů, Eric Ferrazzi. Protože chceme být výkonnější, probíhá všechno elektronicky. Takže žádný notýsek a tužky jako v 80. letech.

Jakmile raketu převezmeme do péče, balet může začít. Na Roland Garros je před montáží nezbytná fáze, při níž vyplétač vymění tradiční kleště za bombu se stlačeným vzduchem: „Stačí jedno špatně odstraněné zrnko antuky a struna výpletu při montáži praskne. Proto se musí raketa pořádně očistit. Vzduchem se vyfouká ochranný plastový lem. Otřeme ji. Vlastně ji tak trochu hýčkáme.“ A pak přichází chvíle zasvěcená plynulému pohybu kouzelných prstů profesionálních vyplétačů.

Na Roland Garros rakety před vyplétáním povinně čistíme. Jedno neodstraněné zrnko antuky a přetržení struny při výpletu je zaručeno.

Tito specialisté na výpletové struny jsou především skutečně zaujatí svou prací, jsou ochotní zůstat dlouho do noci, aby vyhověli požadavkům šampionů: „Někteří hráči si nechávají raketu vyplétat stále stejnou osobou. Rakety pro Rafaela Nadala letos vyplétá Američan Josh Newton. A každý si uvědomuje, že nedodrží-li správně tenzi výpletu, může to změnit průběh zápasu. Naším cílem je pracovat co nejpřesněji. Pokud se jedná o klasickou objednávku a podle celkového objemu objednávek, se doba montáže pohybuje kolem 20 až 25 minut. Nejde o to spěchat, když se nejedná o urgentní zakázku,“ upřesňuje Eric Ferrazzi. Na druhou stranu se tento relativní klid změní v okamžiku, kdy nás hráč o něco žádá „z kurtu“. „To je opravdu moment, kdy je napětí nejvyšší.“ Počítá se každá vteřina. Cílem je dokázat výplet odevzdat za 10 až 12 minut.“ Kolem dvaceti minut, když počítáme i šílený běh z kurtu do dílny výpletů a návrat na kurt: „Opravdu musíme mít i dobré nohy,“ vysvětluje s humorem Eric Ferrazzi.

Když ale ten úl pozorujeme, celkový dojem, který získáme, je nejen seriózní práce, ale také radost: „Můj tým je složený ze skutečných znalců – nadšenců, někteří z nich mají na Roland Garros až 21 let praxe. I když pracujeme do roztrhání těla, zatím se nám daří všechno stíhat.“ V loňském roce prošlo rukama jeho týmu víc jak 5 000 raket a 58 km strun s průměrnou tenzí 23,5 kg.

Servis úpravy raket otevřený všem hráčům turnaje

Protože chceme hráčům nabídnout ještě lepší servis, rozhodla se francouzská značka inovovat a nabízí servis úpravy raket všem hráčům na turnaji. V týmu tedy máme dva lidi, kteří rakety připravují, a vylaďují je z hlediska hmotnosti a vyváženosti: „Náš servis úpravy raket pracuje po celý rok pro naše smluvní hráče a zdálo se nám proto logické, nabídnout tuto službu během turnaje všem.“ Logické a oceňované.

Servis raket a výpletů otevírá časně ráno, zavírá pozdě v noci a žije pod náporem, který je s jeho činností spojený. A přestože se tým skládá z deseti národností, mluví všichni stejným jazykem: jazykem výpletových strun, uzlíků a šablony, kterou se kreslí loga jednotlivých značek: „Od začátku naší spolupráce s Roland Garros máme jednoduchý cíl: nabídnout hráčům servis raket a výpletů, který bude mít své místo mezi službami, které se na Grand Slamu poskytují.“”

Více článků