Exkluzivní rady a informace Pro tenisové experty

CS chevron bas

VÝPLETY 06.04.2017

RPM BLAST ROUGH: rotace, síla a komfort.

Inovace je ústředním bodem strategie společnosti Babolat a výjimkou z tohoto pravidla není ani výplet. RPM BLAST ROUGH je toho dokonalým příkladem. Díky svému speciálnímu profilu nabízí výraznější rotaci a zároveň nesrovnatelně větší pohodlí.

Vzhledem k velkému vývoji, jímž tenis v posledních letech prošel, se požadavky hráčů změnily. Proto bylo nutno nabídnout jednodruhové výplety s menším napnutím – a tedy větším zesílením, které přinášejí nové výhody pokud jde o pohodlí a kontrolu nad dráhou míčku. Abychom to stručně shrnuli: silnější úder, při kterém však udržíte míček na kurtu. V centru této problematiky účinnosti a výkonu je nutně úder s horní rotací běžně nazývaný topspin či lift.

Lift je jednoznačně útočný úder.

Topspin je na moderních kurtech skutečnou smrtící zbraní a jeho zvládnutí se stalo zásadní otázkou pro každého, kdo usiluje o výkon, přesnost a vítězný úder. “V tomto ohledu změnil pohled na věc Rafael Nadal. Dokázal, že je možný velmi silný úder s horní rotací a zároveň velmi živý a dynamický míček. Skoncoval s tradicí, podle které byl lift obrannou zbraní předchozích generací s velkou jistotou nad sítí (parabolická dráha). Bylo to možné díky jeho technice, raketě Pure Aero, ale také výpletu RPM BLAST. Jeho úspěch na největších turnajích zajistil výpletu RPM BLAST všeobecnou oblíbu. Je to nepochybně vlajková loď naší nabídky. Z terénu jsme však dostávali informace, na jejichž základě jsme došli k závěru, že můžeme vytvořit výplet k optimalizaci liftu, který bude dostupný i hráčům s méně dokonalou technikou. Každý nemá “ránu” Rafa nebo Jacka Socka! Velmi rychle jsme zvolili cestu maximalizace tzv. snapback,” vysvětluje celosvětový vedoucí výrobku François-Xavier Quesse.

Snapback? Co to je?

To, co míčku dodá lift, totiž není drsnost výpletu, jak si lidé často myslí. Kvalita rotace je spojena se vzájemným pohybem strun během úderu a zejména po něm. Klíčem je okamžik, kdy se vracejí do původní polohy. Čím plynulejší je tento pohyb, tím účinnější bude topspin. Právě to se označuje jako snapback. Do hry samozřejmě vstupují i jiná kritéria, např. vzor výpletu, neboť vzdálenost mezi strunami má také jednoznačný vliv. Nejdůležitější úlohu však hraje druh výpletu.” Po uvedení této definice lépe chápeme záměr vyvinout inovativní výplet, který vzájemný skluz strun podporuje. “To byl náš hlavní směr, osa našeho výzkumu. Bylo třeba najít nějaká tajemství, jak snapback zlepšit. Uvažovali jsme nad materiálem a hlavně nad jeho strukturou. Poté jsme zahájili proces průmyslové výroby včetně souvisejících testů. Velmi rychle jsme se dohodli na názvu: RPM BLAST ROUGH“.

“Rough” (drsný), protože prvním krokem bylo vytvoření určité “dutiny” ve struně, ne proto, aby míček zachycovala, jak jsme již dříve vysvětlili, ale proto, že to umožňuje maximální skluz a minimální tření mezi strunami v okamžiku úderu. Kromě materiálu (copolyester) vyvinutého v laboratoři jsme důkladně pracovali na tvaru struny tak, abychom pomocí aerodynamického jevu napomohli skluzu mezi strunami. “Někdo nám nebude věřit, ale nakonec je do struny zalisováno logo značky. Po hloubkovém zkoumání jsme totiž zjistili, že tento tvar skutečně pohybu napomáhá, a že se pro náš postup dokonale hodí.”

Po vytvoření prototypu výpletu RPM BLAST ROUGH však dobrodružství teprve začalo – v podobě zahájení výrobních zkoušek. Tentokrát to bylo úkolem výrobních linek v Corbas poblíž Lyonu. “‘Made in France’ není žádná legenda. U našich výpletů je to realita a je to také pilíř naší historie. RPM BLAST ROUGH do této dynamiky rozhodně zapadá. Následně si technické zvláštnosti nového výrobku vyžádaly určité změny v našich výrobních postupech, výsledek však velmi rychle odpovídal našim požadavkům. Od počátečního nápadu po dokončení včetně speciálního obalu nám to zabralo prakticky dva roky,” vysvětluje technik vývoje strun Jean-Philippe Onnis. Poté, co byl výrobek “dokončen”, bylo logicky třeba, aby jej také “ověřili” hráči. To je ono slavné období testů RPM BLAST ROUGH v terénu na všech kurtech světa.

20.000 sad v testech po celém světě

Abychom získali přesné informace z testů – jak kvantitativní, tak i kvalitativní, požádali jsme o spolupráci velkou většinu našich vyslanců, hráčů a trenérů: “Rozeslali jsme více než 20.000 sad. Naším cílem bylo se dostat k široké hráčské základně a opřít se o zkušenosti z terénu, abychom si ověřili svá technická rozhodnutí. A pocity, které jsme hráčům chtěli nabídnout, se rychle potvrdily. RPM BLAST ROUGH skutečně dodává míčku silnou rotaci při současném zesílení, pohodlí a jistotě pokud jde o dráhu míčku. Tři výchozí kritéria nového výpletu byla tedy dodržena,” potvrzuje François-Xavier Quesse. Kritéria byla dodržena a schválena, stejně jako promyšlená marketingová rozhodnutí s určením tří barevných provedení. “Jde o to, aby byl RPM BLAST ROUGH rozpoznatelný. RPM BLAST je se svou černou barvou velmi výrazný. Vedle tohoto odstínu, který je pro RPM BLAST typický a zachovali jsme jej, jsme uvedli na trh i dvě nápadná provedení – červené a žluté. Červená se dokonale hodí k raketě Pure Strike, zatímco žlutá tvoří skvělou kombinaci s raketou Pure Aero,” pokračuje François-Xavier.

Výplet RPM BLAST ROUGH uvedený na trh v únoru by si tedy měl dosti rychle vydobýt v řadě výrobků RPM přední místo, a to k velké radosti hráčů, kteří si v točivých úderech libují. Struna je na kurtu hnací silou výkonu. Velmi často se vybírá téměř nahodile. RPM BLAST ROUGH tuto myšlenku zcela popírá, protože se dokonale hodí pro určitý styl hráčů. Jde o silové hráče, kterým dodává ještě větší rotaci tak, aby při ní ještě lépe udrželi míček na kurtu. Právě k tomu byl RPM BLAST ROUGH vytvořen.” Cílem je také nabízet ještě komplexnější řadu výrobků na podporu účinnosti na kurtu, aniž bychom zapomínali na potěšení: “Všichni sní o tom nadpozemském pocitu čistého úderu, s maximálními prožitky a rotací, která soupeři zavaří,” uzavírá François-Xavier Quesse. RPM ROUGH je tedy jistota, že budete moci liftovat bez omezení – účinně a přesně. Zbývá jej jen vyzkoušet a jistě i dále používat.

share_it
Více článků