Exkluzivní rady a informace Pro tenisové experty

CS chevron bas

RAKETY 03.07.2017

Pure Aero: Osudová zbraň Rafaela Nadala

Celé vládnoucí období Rafaela Nadala se odehrálo pod záštitou jediné rakety: modelu Babolat Pure Aero (bývalý model AeroPro Drive), který si v roce 2004 sám pro sebe navrhl. Historie osudové zbraně, jež po dobu úžasného desetiletí samozřejmě prošla určitým vývojem.

Moc se o tom nevědělo, ale v životě Rafaela Nadala se během minulé zimy stalo něco mimořádného: chtěl získat více síly a výkonu, proto Španěl přidal své raketě Babolat další 2g váhy. Pro vás je to možná pouhý detail, ale 2 gramy v krvi, která teče v jeho žilách od začátku jeho vlády v Roland-Garros, je něco ohromného. Rafa nesnáší změny. Hraje s raketami značky Babolat od svého nejútlejšího mládí, povzbuzen svým krajanem – a nynějším trenérem – Carlosem Moyou, prvním hráčem historie, jenž vyhrál turnaj Grand-Slamu s raketou Babolat. Bylo to v roce 1998, v Roland-Garros.

Ve svých začátcích hrával Nadal s raketou Soft Drive, pak přešel při svých prvních krůčcích na okruhu na Pure Drive. „A když jsme pochopili, jak bude jednou silný, rozhodli jsme se navrhnout novou raketu, která by byla uzpůsobena jeho stylu hry. To znamená raketu, která dává přednost výkonu a falším,“ vysvětluje Eric Babolat, generální ředitel stejnojmenné společnosti.

Takto se zrodila raketa Babolat AeroPro Drive (nyní Pure Aero). Je to raketa, která se odlišuje mimo jiné svou známou aerodynamickou oblastí (odtud pochází její jméno). Byla navržena za technické spolupráce dotyčného, který s ní začal hrát v roce 2004. „Od té doby je to víceméně stejná raketa, i když prošla po postupných technologických inovacích provedených společností Babolat jistým vývojem. Také jsme lehce upravili rám rakety,“ vysvětluje mistr.

Těmito úpravami jsou dvě přidání malého množství olova na hlavu rakety, aby se zvýšil její „kladívkový“ efekt – tudíž i její síla. První krok nastal v roce 2012. V této době vycházel Rafa z těžké sezóny poznamenané několika porážkami od Novaka Djokovice. Aby zastavil krvácení, rozhodl se, že musí „dávat o něco více“ do míčku. Proto přidal 3 gramy. Letos to zopakoval a přidal další 2 gramy na stejné místo, na úplný vrchol rámu.

To je práce jednoho ze dvou přípravářů raket zaměstnaných společností Babolat, Guillauma Cambona, který má na starosti zvláště pracovní nástroj Rafy. „A musím přiznat, že to není on, co po mně žádá nejvíce práce,“ uvádí dotyčný. „Kromě těchto pásků olova na vrcholu rámu se jeho raketa skoro neupravuje. Mimo to Rafa není velkým spotřebitelem raket: používá jich maximálně třicet za rok.“ Je také dobré poznamenat, že Rafael Nadal je možná jediným hráčem na světě, který se může pyšnit tím, že NIKDY nerozbil (schválně) raketu!

„Průměrně dodáváme Rafovi sadu 6 až 8 raket čtyřikrát ročně,“ upřesňuje Jean-Christophe Verborg, ředitel pro soutěže ve společnosti Babolat, jeden z nejbližších spolupracovníků mistra. Ačkoli se to nezdá, jsou turnaje Grand-Slamu často na konci sezóny. Trochu jako auto, u kterého skončilo období zajíždění, dosahuje raketa v této době maxima svého potenciálu. „To platí hlavně v případě Rafy, který díky zvláštnímu způsobu držení rakety uprostřed dlaně sám „opracovává“ tvar rukojeti do té doby, než je perfektně uzpůsobena tvaru jeho ruky,“ dodává Jean-Christophe.

Když už mluvíme o násadě, upřesníme, že Rafa používá násadu velikosti 2, což je poměrně malá velikost pro muže, zvláště jeho postavy. Na ni přidá vrchní grip během ceremoniálu, jemuž přikládá značný význam. „Položení vrchního gripu je jedinou věcí, kterou chci dělat sám, možná kvůli pověrčivosti,“ usmívá se Rafa, který jinak stoprocentně důvěřuje týmu výrobce svého vybavení.

Další důležité upřesnění: on hraje s připojenou verzí rakety Pure Aero. S raketou vybavenou mikrosnímači, které umožňují sběr dat všeho druhu (počet ran, oblast úderu, výkon, faleš atd.), jež jsou pak využita týmem Nadala během hodnocení. Úžasná „La Décima“, desátý titul, který právě získal, už sám o sobě měl malou šanci být někdy zapomenut, ale teď má jistotu, že bude věčný: každý z úderů, který nasázel během turnaje Roland-Garros 2017, je zaznamenán do krabičky…

LA DÉCIMA ZBRAŇ…

Rafael Nadal hraje s raketou Babolat Pure Aero Play (s její připojenou verzí), což je ta samá raketa, kterou můžete najít v obchodech. Ale stejně jako všichni ostatní profesionálové používá model přizpůsobený svým potřebám, například co se týče váhy, rovnováhy a setrvačnosti.

Rakety, díky kterým se vyhrává

Podívejme se blíže na 5 dalších raket, s nimiž Rafael Nadal vyhrál svých 10 titulů v Roland-Garros. A přijde i překvapení…

Raketa, která byla speciálně vyvinuta, aby se přizpůsobila hře a gestům Španěla. Průnik rakety vzduchem je ulehčen aerodynamikou otočenou ve směru hry, což podporuje ohromné liftované údery Rafy. Pomocí této novátorské rakety vyhrál Rafael Nadal svoje první dva tituly v Roland-Garros, v roce 2005, ve věku pouhých 19 let, a pak v roce 2006. Věrný sám sobě nechal svolat druhý den po svém prvním vítězství na pařížské antuce všechny zaměstnance společnosti Babolat, aby jim poděkoval.

Stejná raketa jako předchozí. Byly provedeny pouze kosmetické úpravy, raketa je více dožluta. Tato raketa je spojena s vítězstvím Malorčana v Roland-Garros v roce 2007 a 2008, ale také ve Wimbledonu v roce 2008 po nezapomenutelném zápase proti Rogerovi Federerovi. Poprvé v životě se stává Rafael Nadal jedničkou ve světovém žebříčku!
V roce 2009 zvítězí také na Australian Open

Po provedení testů u společnosti Babolat v Lyonu v roce 2009 se Rafael Nadal v následujícím roce rozhodne pro nový typ výpletu RPM Blast (černý osmiúhelníkový monofilament). Tento typ výpletu perfektně odpovídá jeho stylu hry, který spojuje faleš a razanci. Druhé dvojnásobné vítězství Roland-Garros-Wimbledon v tomto roce pro Malorčana, který se vrátí na první místo světového žebříčku. Završí také svoji sbírku turnajů Grand-Slamu, když vyhraje US Open. S touto raketu také zvítězí v Roland-Garros v roce 2011 a 2012.

Po několika úpravách během zimy 2011, provedených ve spolupráci s týmy Babolat, přidá Rafael Nadal 3 g na hlavu své rakety. Cíl této operace požadované zejména jeho strýcem Tonim je dvojí: znovu nalézt délku během výměny a při servisu, ale také znovu získat důvěru ve svou vlastní hru. Tohoto cíle bylo dosaženo, protože Španěl vyhraje po osmé Roland-Garros v roce 2013 a získá svůj 13. titul Grand-Slamu na US Open v roce 2013.

Nevídaná premiéra mezi značkou a šampionem. Během sezóny Rafael Nadal změní design, aby podpořil partnerství mezi Roland-Garros a společností Babolat. Rafa a Roland-Garros, jasná asociace završená historickým 9. vítězstvím Malorčana na kurtech z Porte d’Auteuil.

Nejdokonalejší spojení ohromného šampiona, jeho rakety a jeho oblíbeného turnaje… To je dárek, který Eric Babolat, generální ředitel společnosti, nabídne svému šampionu, aby oslavil tento neuvěřitelný desátý titul. Žlutá a oranžová barva symbolizují AeroPro Drive Rafy a pařížskou antuku, kde Rafa nově triumfoval již po desáté. 10 titulů, které jsou zaznamenány na rámu této sběratelské rakety.

share it !
Více článků