Exkluzivní rady a informace Pro tenisové experty

CS chevron bas

RAKETY 24.05.2018

Přizpůsobení rámů raket na míru: inovovat a soustředit se na výkon.

Aby mohli tenisoví šampióni hrát na nejvyšší úrovni, potřebují na milimetr a na gram přesně upravenou vyváženou raketu. Proto Babolat už před řadou let zavedl servis určený přípravě rámů raket, jehož úkolem je připravit závodníkům vybavení „na míru“ a podle jejich představ.

„Stejně jako má pilot Formule 1 za zády tým techniků, který po zkušebním okruhu analyzuje výsledky s cílem zlepšit výkonnost pilota, musí i náš servis reagovat na očekávání hráčů našeho týmu, kteří chtějí mít výkonné a naprosto identické rakety po celou sezónu,“ shrnuje vedoucí servisu Performance Lab Babolat Sylvain Triquigneaux práci svého týmu, který každý rok připravuje pro každého hráče profesionálního týmu značky 40 až 60 raket, tj. víc jak 3 000 raket za rok.

„V našem řemesle totiž musíme rozlišovat dvě naprosto odlišné roviny. První znamená poskytovat hráčům v průběhu celého roku rakety podle jejich specifikací, druhá znamená nabídnout hráči při hře doporučení zaměřená na některé parametry vybavení, jako je výplet, vyvážení, ovladatelnost a moment setrvačnosti rakety, a provázet ho v průběhu zlepšování jeho hry.“

Zatímco první úkol zahrnuje spíše krátký časový úsek 20 až 90 minut na jednotlivý rám, je pochopitelné, že druhý úkol může být časově náročnější: „Když jsou specifikace rámu známé, každý přípravář už ví, co má dělat. Máme-li použít jako příklad Rafaela Nadala, víme dnes naprosto přesně, na co se zaměřit, aby mohl pokaždé dostat svou sadu 8 naprosto shodných raket připravených na soutěž. Na druhé straně pokud máme přinést nové řešení, musíme třeba zkoušet nový výplet nebo upravit jeden nebo několik parametrů, které mohou mít vliv na výkonnost rámu, tak tady už je náš úkol poněkud jiný,“ vysvětluje Sylvain Triquigneaux.

Ale vraťme se nejprve k prvnímu úkolu, tj. k přípravě, která zůstává jádrem práce Sylvainova týmu, ve kterém jsou dva přípraváři: „Příprava rakety je prací pro znalce. Znamená to nalézt správný kompromis při úpravě několika na sobě vzájemně závislých parametrů, které ovlivní výkonnost rakety a tudíž i výkon hráče (hmotnost, vyvážení a moment setrvačnosti).“

S ohledem na průmyslové tolerance se mohou rakety z výroby drobně lišit od specifikací. Úkolem přípraváře je tyto odchylky jednak kompenzovat, ale zejména je také upravit podle individuálních specifikací tak, aby odpovídaly očekáváním hráče z hlediska výkonu, přesnosti a ovladatelnosti.

Na gram přesně

Příprava rakety se provádí přidáváním hmotnosti. Tímto způsobem je možné použít v jednotlivých bodech rámu dovažovací lepicí pásky a/nebo vstřikovat silikon do rukojeti rakety. Část odborných znalostí přípravářů spočívá ve stanovení míst, do kterých mohou hmotu přidat, aby dosáhli požadované úpravy s ohledem na to, že každá raketa je na začátku lehce odlišná. Jedná se tedy o velmi svědomitou práci tím spíš, že profesionální hráči rozpoznají i drobnou odchylku! Právě proto musejí přípraváři používat měřicí přístroje vyvinuté na míru, aby mohli pracovat na gram přesně.

“Také bych zdůraznil práci s ergonomií rukojeti, která je prvořadá. Právě tady záleží na pocitech, které jsou pro hráče při uchopení rakety důležité. S každým hráčem se tudíž dolaďuje i tvar rukojeti tak, aby bylo její uchopení dokonalé,“ dodává Sylvain Triquigneaux.

Jak hráči často tvrdí, raketa je pro ně prodloužením ruky. A když jsou návyky silně zavedené, je obtížné je měnit. Přesto se často stává, že volají člena Sylvainova týmu do terénu, aby pomohl některé věci vylepšit.
„Výkonnost hráče je jádrem jeho úspěchu. Pozorováním, poslechem a pochopením jeho očekávání mu chceme nabídnout způsob, jak v souladu s jeho očekáváními rozvinout jeho výkonnost prostřednictvím našich výrobků a jejich úprav. Tento typ podpory je nedílnou součástí našeho poslání. “

Podporovat šampiony

Již téměř dva roky pravidelně spolupracujeme s nadějným kanadským hráčem Félixem Auger-Aliassimem, a podporujeme jej při zlepšování výkonnosti a budování charakteru jeho hry. Souběžně s jeho fyzickým, technickým a taktickým zlepšováním, je naší úlohou ho podpořit a nabídnout mu vybavení, které se neustále vyvíjí, abychom mohli lépe reagovat na jeho očekávání z hlediska jeho pocitu i výkonnosti. V takových situacích se vede o práci na kurtu skutečný dialog mezi hráčem, jeho trenérem a naším týmem. Můžeme tak vybavení přímo uzpůsobit a konfrontovat jej s realitou na kurtu. „Jako bychom připravovali auto na start v Grand Prix. Je to opravdu velmi vzrušující, zejména když můžeme ovlivnit pocity a výsledky hráče! “

Pro lepší pocit a lepší výkonnost hráče proto nabízíme servis přípravy raket, který hráčům dodá klid, pomůže a v případě nehody, jakou může být například zlomení rakety při nešetrné přepravě do letadla, zajistí náhradu v rekordním čase.
„Odesílat sadu připravených raket do čtyř světových stran v rekordním čase je také součástí naší práce,“ dodává ještě Sylvain.

Servis přípravy raket Perf Lab Babolat je vyhrazen hráčům týmu po celou herní sezónu, ale nejen to, francouzská značka jde ještě dál a na Roland-Garros je partnerem turnaje. Tento servis úpravy raket tak nabízí všem přítomným hráčům na kurtech u Porte d´Auteil. Jeho úkol tedy přesahuje oficiálního vyplétače raket, tým Perf Lab nabízí svého druhu jedinečný servis zaměřený na výkonnost, který šampionům poskytne technickou přidanou hodnotu.

Více článků