Exkluzivní rady a informace Pro tenisové experty

CS chevron bas

VÝPLETY 09.03.2020

Přírodní strunový výplet Babolat je francouzskou živoucí legendou

Je to umění. Know-how, zaujetí a vize, která ovlivňuje tenis od první chvíle. Nejnovější výplet, přírodní struna VS od Babolat.

Jeho historie je nedílně spojena s raketovými sporty: tenisem, badmintonem a squashem. Prestiž slavných písmen VS, která jsou navždy spojena s největšími šampiony této hry, kteří po několik desetiletí tvořili jeho legendu od vítězství k vítězství, od slz po výkřiky radosti.

Přestože se strunový výplet Babolat zrodil v roce 1875, prakticky ve stejné době jako sport, který se tehdy nazýval Lawn Tennis, nikterak nezestárl. Babolat již od samého počátku výroby svůj stěžejní výrobek neustále zlepšuje, přizpůsobuje své zkušenosti zpracování strun tak, aby vyhovovaly stále se zvyšujícím požadavkům profesionálů a parametrům sportu, který se stále vyvíjí.

Dnes je na výrobu setu výpletu z přírodní struny třeba čtyři týdny. Při ručním zpracování strun je nutná pečlivá práce, přesnost, ale i srdce. „Od hrubého střeva až po hotové struny připravené k prodeji se vše odehrává u nás. Celý tým je hrdý na to, že nejprestižnější výplet na světě do tenisových, ale také do badmintonových raket, se vyrábí právě u nás“ říká Erwan Grimault, ředitel výrobního závodu v Ploërmelu v Bretani (Francii).

Mýty a fakta

Jsou struny vyrobeny z kočičích střívek? Můžeme potvrdit, že nikdy nebylo na výrobu výpletu Babolat použito kočičího střívka. Je to stará legenda „made in England“. Ve středověku někteří galští bardi hráli pomocí smyčce na hudební nástroj, který měl jednu strunu a vyluzoval zvuky velmi podobné kočičímu mňoukání. Angličané tento nástroj nazývali „cat“. A protože struna ze střívka se překládá jako „gut“, říkalo se jejich nástroji „cat-gut“ – tedy kočičí struna. Tak se tedy rozšířila tato legenda, ale první struny na tenis a na badminton Babolat byly z přírodního ovčího střívka. Od 60. let jsou přírodní struny z hovězích střívek a na výrobu setu na výplet jedné rakety je třeba dvou krav.

Co se skrývá za označením VS? Jestli se nějaká dvě písmena pevně vryla do historie tenisu, jsou to právě V a S ze slavného výpletu Babolat z přírodní struny. Babolat neustále zlepšoval kvalitu svých výpletů a každé sérii přiděloval nějaké písmeno abecedy. Ve 20. letech se tenis rozvinul v anglosaských zemích a dobyl i zbytek světa. Značka spolupracovala i se slavnými tenisovými mušketýry (kterými byli: Cochet, Lacoste, Borotra a Brugnon). Z jejich spolupráce vznikla kvalita VS: série V se stala V Superior. Vítězstvím Francouzů v Davis Cupu vznikla legenda VS, která se ostatně stala prvním označením napsaným na hlavě rakety.

Výplet z přírodní struny má nedostižné vlastnosti

Použitím výpletu VS na hlavu rakety dosáhnete nepřekonatelného kontaktu s míčem a bezkonkurenční pružnosti, síly a držení napětí. VS výplet zaručuje herní cit. Používali ho i ti největší tenisoví hráči světa, počínaje Reném Lacostem, přes Björna Borga, Yannicka Noaha a Kima Clijsterse, ale také squashová „ikona“ Jahangir Kahn nebo badmintonová „ikona“ Peter Gade. VS se objevovalo na nejvýznamnějších turnajích. Firmě Babolat se ho podařilo v průběhu desítek let posunout vpřed tak, aby stále vyhovoval řadě šampionů na okruhu. Díky speciálnímu zpracování je dnes výplet z přírodní struny pevnější, ale přitom si zachovává své vlastnosti a je výkonnější. Tato kombinace z něj dělá žádaný výplet, který používají jak ti nejlepší hráči na okruhu, tak i kluboví hráči. V minulosti byl výplet z přírodních strun jediným řešením pro vypletení rakety, dnes však, s vývojem hry, se jeho vlastností využívá především na té nejvyšší úrovni ve spojení s polyesterem: takový výplet se nazývá hybridní.

Umět vyplést výplet z přírodní struny, to je také umění

Výplet z přírodní struny je přírodní produkt, jehož pojivem mezi vrstvy vlákna, z nichž se skládá, je vysušený kolagen. Je třeba ho vyplétat s ohledem na jeho povahu, vyhnout se nadměrnému tření na křížení strun bez ohýbání a na profesionálním vyplétacím stroji. Specialisté, kteří zákazníkům nabízí tento prvotřídní výplet, to umí.

Výplet VS, symbol hodnot značky

Výplet VS, který je výsledkem celosvětově jedinečného know-how, již více jak 140 let prochází neustálými inovacemi a drží se tak na vrcholu z hlediska své výkonnosti i přizpůsobení se požadavkům hráčů. Eric Babolat rád připomíná „Můj prapradědeček vymyslel výplet do tenisových raket ze strun z přírodního střívka v Lyonu roku 1875. Dnes se náš výrobní závod nachází v Ploërmelu, v Bretani (Francie), v blízkosti místních jatek, odkud získává surovinu. V letošním roce slavíme 40 let tohoto závodu, kde 25 žen a mužů vykonává se zaujetím toto specifické řemeslo („boyaudier“), které stojí u zrodu našeho podniku a naší značky BABOLAT VS“.

Více článků