Exkluzivní rady a informace Pro tenisové experty

CS chevron bas

RAKETY 15.03.2017

Nová raketa Pure Strike ve znamení útoku.

Vývoj tenisové rakety zahrnuje proces, v němž hrají zásadní úlohu testy. U nové Pure Strike zašla společnost Babolat ve snaze dokonale splnit potřeby hráčů ještě dále: do projektu spolupráce s hráči, který ve světě tenisu nemá obdoby, zapojila širokou síť svých vyslanců v celém světě.

“Když jsem prototyp rakety dostal, byl jsem skutečně překvapen. Měl jsem pocit, že jsem součástí projektu, že se mohu podílet na vývoji nového výrobku.” Těmito několika slovy vyjádřil vyslanec společnosti Babolat ve Francii David Jobert to, co cítili i všichni ostatní testující hráči, když se seznamovali s prototypem #ProjectOne7, který se měl stát novou raketou Pure Strike.

Stejný dojem udělala raketa i na druhé straně Atlantiku. “Byla pro mě čest, že jsem byl vybrán do úzkého okruhu lidí, kteří měli možnost raketu #ProjectOne7 vyzkoušet. Vždy, když jsem s ní hrál, se na mě hráči z ostatních kurtů dívali, chodili se ptát, co je to za raketu, a jestli si ji mohou vyzkoušet. Pure Strike je při každém úderu pevná; tím chci říci, že mohu raketě věřit, že při každém odpálení míčku bude úder čistý,” dodává Carlos Juarez (New York, USA).

Pro správné pochopení kontextu je nutné se vrátit ke vzniku projektu.
Na začátku bylo zjištění. Týkalo se původní rakety Pure Strike, tedy první verze uvedené na trh v roce 2014: ” Byl to náročný rám, který vyžadoval dobrou techniku a byl výrazně zaměřen na hráče vysoké úrovně,” vysvětluje celosvětový vedoucí výrobku François Xavier Quesse. “Abychom mohli oslovit ještě více hráčů, museli jsme rám upravit.”

Aby toho společnost Babolat dosáhla, rozhodla se vsadit na projekt spolupráce. Nejprve jsme dali prototyp vyzkoušet podle vlastního protokolu více než stovce hráčů vysoké úrovně (profesionální hráči, trenéři nebo hráči národní úrovně). Výběr proběhl dle kritérií odpovídajících výhodám rakety, tj. šlo o útočné hráče, kteří na kurtu směřují dopředu. Jsou to hráči, kteří chtějí mít razantní úder, možnost udělat bod třemi údery, hráči, kteří dosahují vysoké rychlosti díky velké síle v horní polovině těla a jsou hodně pohybliví, aby mohli míček zachytit velmi brzy.

Po analýze zpětné vazby od těchto hráčů vstoupil projekt do druhé fáze, kdy byl test rozšířen na 300 dalších hráčů z celého světa.

Tentokrát již nebyl prototyp budoucí Pure Strike černý, ale bílý. Bylo to proto, abychom hráče neovlivňovali a odlišili raketu od prototypů, které jsou obvykle černé. Kódové označení: #ProjectOne7.

Zapojení testujících hráčů rakety Pure Strike a kvalita
jimi poskytnutých reakcí nás hodně poučily.
François-Xavier Quesse. Global Product Manager

Ona “hrstka šťastlivců”, která jedinečné modely dostala, byla vyzvána, aby se o své dojmy podělili na sociálních sítích. Raketa #ProjectOne7 rychle zaplavila Twitter, Facebook i Instagram tisíci příspěvky ze všech koutů světa. Videa, dojmy – vyslanci své pocity sdělili co nejobjektivněji, a tak umožnili společnosti Babolat si zvolená řešení před uvedením nové Pure Strike na trh naposledy potvrdit: “Zapojení testujících hráčůa kvalita jimi poskytnutých reakcí nás hodně poučily. Jejich věcné a správné připomínky byly skutečným přínosem k ověření hratelnosti a designu rakety,” poznamenává François Xavier Quesse.

Byl jsem nadšen, že jsem mohl konkrétně
přispět k vývoji nové Pure Strike. Dominic Thiem.

Na vývoji rakety se kromě jiných podílel Dominic Thiem. V dubnu v Monte-Carlu, na turnaji, který skutečně zahajuje antukovou sezónu, totiž rakouský hráč rovněž používal raketu #ProjectOne7: “Byl jsem nadšen, že jsem mohl k vývoji nové Pure Strike konkrétně přispět. Je důležité, že můžete s týmy společnosti Babolat diskutovat, sdělit jim své dojmy, a také zajistit další vylepšení rakety, která mi pomohla dostat se na světovém žebříčku výše.”

Popravdě řečeno, více než se jen zlepšit, protože právě s raketou #ProjectOne7 se Dominiku Thiemovi podařilo dostat se na Roland Garros do semifinále, což je pro něj na turnajích Grand Slamu nejlepší výkon. “Dominic se stejně jako další přední hráči z našeho týmu hodně zapojil. Všichni byli k účasti na tomto velkém testování velmi motivováni a také je zaujalo tajemství, které prototyp #ProjectOne7 obklopovalo,” uvádí Jean-Christophe Verborg, ředitel soutěže.

Raketa #ProjectOne7 se rychle stávala skutečností, protože cílem bylo uvést v září jeden model z řady jako předpremiéru. Nakonec tedy díky zpětné vazbě ode všech měla raketa Pure Strike spatřit světlo světa jako spojení skutečných výhod pro hráče a inovací, např. technologie FSI Power, která optimalizuje výplet s větším prostorem mezi strunami pro větší razanci.
, zároveň je však mnohem tolerantnější než předchozí verze. Tohoto výsledku bylo dosaženo mj. díky technologii Hybrid Frame , která upravuje tloušťku průřezu jak v krčku, tak i v hlavě rakety.

Po stanovení technických parametrů bylo nyní třeba potvrdit i design rakety Pure Strike, tím spíše, že bílý prototyp hráči jednomyslně chválili. “Jestliže byla první Pure Strike velmi náročná, pak její provedení v černé a červené barvě se lidem zapsalo do paměti, proto bylo třeba pokračovat ve stejném duchu,” komentuje François-Xavier Quesse. “Jakmile dostali naši testovači prototyp #ProjectOne7 do ruky, reakce na jeho vzhled byly jednomyslné. Krásná, odlišná, ušlechtilá – uvedení nového výrobku provázela všechna možná superlativa. Přirozeně se o ní začalo mluvit, a to ještě více v okamžiku, kdy Dominic Thiem vstoupil na kurty v Monte Carlu,” dodává Jean-Christophe Verborg.

Ve výsledku tedy všechny tyto komentáře potvrdily představu, kterou si o této raketě máme udělat: je symbolem odvahy a odbornosti. Vzhled rakety vzbuzuje také dobrý pocit, když ji vezmete do ruky. Ta bílá s kouskem oranžové, to se mi hned líbilo… Vybočuje z řady, její ušlechtilá jednoduchost ostatně dobře odpovídá tomu, co mi ta raketa přináší,” poznamenává Dominic Thiem, který měl v roce 2016 skvělou sezónu korunovanou kvalifikací na turnaj Masters v Londýně.

V tak náročném a strategickém průmyslovém procesu, jakým je vývoj nového modelu, zejména u tohoto typu hybridního rámu, si značka Babolat počínala více než novátorsky. Tím, že se opírala o svůj tým hráčů a o vyslance, se prostě vydala do terénu, aby se následně vrátila do “výzkumných a vývojových laboratoří”. Tento dialog, tato výměna názorů na technické otázky umožnila skutečné zlepšení hratelnosti, a zejména vývoj rakety Pure Strike, která se dokonale hodí pro cílový segment: ofenzívní hráče, kteří chtějí soupeři vnutit svůj styl hry a umístit míček tam kam chtějí a kdy chtějí. Razantní a přesná raketa, kterou si snadno ochočíte a zkrotíte ji.

Poté, co byl v září 2016 uveden na trh základní model s výpletem 16×19 o velikosti hlavy 630 cm², se nyní od začátku ledna 2017 nabízí celá modelová řada; je jasné, že Pure Strike si své publikum našla. “Při předběžném uvedení nám skladové zásoby brzy došly. Nakonec nám tato úprava a přepracování výrobku připomínají příběh rakety Pure Aero. Po první verzi jsme dokázali začít znovu při zachování filozofie rámu a typu hráče, na kterého jsme se chtěli zaměřit. Také jsme při hledání řešení hodně spolupracovali s Rafaelem Nadalem. Co bylo dál, je obecně známo – Aero je jedna z nejprodávanějších raket v historii tenisu. S touto raketou se Rafaelu Nadalovi podařilo dosáhnout neuvěřitelných úspěchů. Samozřejmě přejeme stejný osud i raketě Pure Strike. Kéž by našim šampiónům – ať už je to Dominic Thiem nebo jiní – umožnila vyhrát významné tituly. A kéž se také stane zbraní klubových hráčů, kteří usilují o výkon, chtějí se zlepšovat, přičemž jejich filozofií je hra založená na reakci a přesnosti, uzavírá François-Xavier Quesse.

share_it
Více článků