Exkluzivní rady a informace Pro tenisové experty

CS chevron bas

VÝPLETY 18.10.2017

Hybridní výplet –
ideální kombinace

Hybridní výplety ještě nejsou dostatečně známé i přesto, že se jedná o optimální řešení, kdy lze kombinovat přednosti výpletů určených pro komfort a pro výkon. Vysvětlení.

Babolat se s talentem pro výplety již narodil. Právě Babolat založil v roce 1875 dnes tak známou značku. Dnes je firma Babolat díky svým bohatým zkušenostem a dlouholeté tradici nezpochybnitelným leaderem tohoto odvětví. Společnost Babolat vždy dokázala předvídat, kam se technika a herní taktika posune. Hráči jsou dnes často silnější, než tomu bylo v minulosti a i rámy raket jsou stále výkonnější. Všichni, ať už se jedná o hráče s útočným nebo s obranným způsobem hry, neustále hledají, jak dostat pod kontrolu sílu úderů a neztrácet nic z opravdových pocitů. Lucien Noguès, odborník na výplety ve firmě Babolat, vysvětluje, že aby měl výplet obě tyto vlastnosti, musí být jedině hybridní: „Výplet představuje 50 % výkonnosti. Je jako motor. Čím je motor lépe seřízen, tím je v tandemu s rámem výkonnější. Díky hybridu lze najít to nejlepší nastavení. Zaručuje jedinečný pocit z úderu, což ti nejlepší hráči často vyžadují.“ Čísla jeho názor dokazují, protože 45 % hráčů z první dvacítky a 65 % hráček si toto „zázračné řešení“ zvolilo. „Neřekl bych přímo zázračné, ale je jisté, že hybrid nabízí řadu možných kombinací. Jednotlivé typy strun se dají kombinovat (multivlákno, polyesterové monovlákno, střívko). A navíc a na to nezapomínejme, se raketa vyplétá na 4 uzly. Díky tomu je napětí lépe rozložené. Podle typu hry lze ještě doladit vzor, napětí a typ horizontální a vertikální struny. Jakmile jste našli správnou kombinaci, víte, že je tandem rám-výplet maximálně účinný. Hra je potom komfortní a hlavně – hráč nepochybuje o výkonnosti svojí rakety.“

„Výplet, to je motor rakety.“

Francouzský hráč č. 1 Jo-Wilfried Tsonga volí vertikální  struny od VS Team pro sílu a horizontální RPM Team. Dominic Thiem přešel nedávno od kompletních RPM Blast na hybrid: „Přesvědčili jsme ho, když jsme mu vysvětlili, že mu střívka přinesou skutečný komfort při hře a že to je velký přínos pro jeho výkonnost hlavně když ho čeká na kurtu dlouhý zápas nebo pokud má kalendář plný turnajů“, vysvětluje Jean-Christophe Verborg. Dominic Thiem si hybrid nejdřív s úspěchem vyzkoušel a pak na něj přešel.  Když se ho dnes zeptáte, už nepochybuje: „Bylo to dobré rozhodnutí. Už bych se za nic na světě nevrátil k tzv. klasickému výpletu. Díky hybridu mohu hrát silově a zároveň dobře vnímat míček,“ říká 7. hráč na světě.

Přesto ještě není přechod na hybrid běžnou věcí. A přitom je to často řešení několika problémů najednou: „Hybrid se hodí na každý typ hry. Je to nejlepší způsob, jak přesně najít ten nevhodnější výplet a optimalizovat hru. V Babolatu na to upozorňujeme již dlouho, protože jsme také jediní, kdo má v nabídce tak kvalitní střívka. Firma Babolat, která ovládá toto know-how už přes 140 let, dodává tuto technologii těm nejlepším hráčům,“ doplňuje François-Xavier Quesse, Global Product Manager.

„Kdo volí hybrid, volí výkon bez ohledu na styl hry.“

Babolat se snaží šířit osvětu mezi svými distributory, aby více tuto technologii nabízeli, a proto přináší již hotové balíčky hybridních kombinací. „Američan André Agassi zpopularizoval hybridy v 90. letech. Nic překvapivého vzhledem k jeho silové hře. Pak se hybrid demokratizoval zejména díky nejčastěji používané kombinaci střívek s polyesterem.“ Je samozřejmé, že když hráč volí hybrid, musí dokázat dobře vyjádřit, co od výpletu a od svého stylu hry očekává. Na druhé straně stojí vyplétač, jehož role, stejně jako u technika ve Formuli 1, je ještě důležitější: „Hybrid je otázka spolupráce. Dialog s vyplétačem musí být veden co nejpřesněji a tady přichází ke slovu specialista z prodejny, který poradí při výběru materiálu, vzoru a samozřejmě i napětí,“ dodává François-Xavier Quesse.

„Střívku se co se týče vjemů nic nevyrovná.“

Poslední, ale rozhodně ne nejmenší výhodou hybridu je, že s ním lze experimentovat. Výpletu ze střívka se co do účinnosti, výkonnosti a příjemnému pocitu ze hry za celou historii tenisu nic nedokázalo vyrovnat. „Babolat je tradičním výrobcem tohoto typu strun, který provázel tenis celým jeho vývojem. Našemu know-how se nic nevyrovná. A navíc je to Made in France“. Francouzský výrobek, který se vyváží do celého světa a má úspěchy na turnajích po celé planetě. „Nemůžeme zacházet do podrobností, ale je hodně hráčů z první desítky, kteří používají naše VS. I když to nemůžeme skutečně využít pro reklamu, jsme na to velmi hrdí.“ Je třeba uvést, že kdyby hráč z první desítky dnes hrál jenom se strunami ze střívek, dosahoval by jistě velké vnímavosti, ale kvůli elasticitě tohoto materiálu by neměl skutečnou kontrolu. Míček by mu odskakoval příliš rychle od rakety. „U hybridu lze sčítat přednosti obou strun. Chtělo by se dodat, že spolu oba typy strun hovoří, že vedou dialog. Nakonec se daří najít tu nejlepší možnou rovnováhu.“

Bez ohledu na úroveň hráče stojí hybrid za zkoušku: „Nemusí to vyhovovat všem, ale abyste si byli jistí, je potřeba to vyzkoušet,“ uzavírá François-Xavier Quesse. Poslední, kdo to z týmu Babolatu udělal, byl Felix Augier Alliassime. Kanadský hráč, ve svých 17 letech velká naděje, finalista juniorského Roland-Garros, vítěz juniorského US Open, dnes 153. hráč světového žebříčku. Je nejmladším hráčem, který kdy vyhrál zápas Chalengeru. „Felix má VS Touch vertikálně a RPM Team horizontálně. K tomuto rozhodnutí ho přivedl trenér. Chtěl mu dodat na dynamičnosti a přimět ho, aby hrál víc pocitově, aby víc využíval kontaktu s míčkem než jen svoji sílu. Chtěl ho tak připravit na grandslamové turnaje, kde je styl hry mnohem variabilnější než u juniorů. Díky hybridnímu výpletu se mu podařilo rozvinout hru mnohem rychleji.“ To je další z příkladů, jak lze maximálně navýšit účinnost účinnost tandemu výplet-raketa i přesto, že samozřejmě záleží i na plánovaném způsobu hry, na připravované kariéře i na fyzickém vývoji hráče. Hybrid tedy není zázračné řešení, ale je to i nadále nejlepší způsob, jak docílit vhodného kompromisu a maximální účinnosti hlavně v případě, že hráč chce ovládat svoji sílu a zároveň si zachovat citlivost při hře.

Více článků